Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Polsat Plus Arena Gdynia jest nowoczesnym obiektem przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się w odległości zaledwie 1 km od centrum miasta, blisko bazy hotelowej i turystycznej, w pobliżu stacji trójmiejskiej szybkiej kolei miejskiej SKM, a bezpośrednio przed halą znajduje się przystanek autobusowy.

Dojazd

Autobusy komunikacji miejskiej są niskopodłogowe i można do nich wjechać wózkiem inwalidzkim. Przystanek autobusowy: „Gdynia Arena” mieści się zaraz przy wejściu nr 1 dla publiczności. Z drugiej strony budynku, przy wejściu do części biurowej umieszczona jest rampa dla osób z niepełnosprawnościami. Rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej dostępny jest na stronie: www.zkmgdynia.pl. Przy hali zatrzymują się autobusy/trolejbusy linii nr 27, 109 i 209.


W przypadku wyboru dojazdu koleją należy wybrać wyposażone w windę i podjazdy przystanek Wzgórze Świętego Maksymiliana (Szybka Kolej Miejska), znajdujący się w odległości 15 minut pieszo od obiektu, lub przystanek Gdynia Stadion (Pomorska Kolej Metropolitalna), w odległości 5 minut pieszo.

Parking

Wokół obiektu znajduje parking bezpłatny posiadający 15 miejsc dla samochodów osób z niepełnosprawnościami, znajdujących się bezpośrednio przy wejściach i wyjściach z Hali. (Plan parkingu)

Wejście do Polsat Plus Areny Gdynia

Dwa główne wejścia do obiektu: nr 1 i nr 2 (z umiejscowionymi przy nich kasami i osobnymi bramkami dla osób z niepełnosprawnościami na wózkach inwalidzkich) i cztery wyjścia z obiektu zapewniają widzom pełną swobodę komunikacyjną, a dodatkowo – antypodycznie w stosunku do wejść dla widzów – wydzielono odrębne wejście dla zawodników i wejście VIP oraz do części biurowej obiektu. Przy tych wejściach znajduje się także rampa przystosowana do poruszania się osób na wózkach inwalidzkich.

Udogodnienia wewnątrz budynku

Kontrastowe oznaczenie schodów i spoczników ułatwia poruszanie się po obiekcie osobom niedowidzącym, a na widowni wydzielono 20 stanowisk dla widzów na wózkach inwalidzkich wraz z miejscami dla ich opiekunów, umieszczone na planie obiektu. Szerokie ciągi komunikacyjne zapewniają swobodną komunikację osobom poruszającym się na wózkach, a windę dla osób z niepełnosprawnościami wyposażono dodatkowo w panel dotykowy dla osób niedowidzących. Na ogólną liczbę jedenastu toalet – trzy są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Oznaczenia

W Hali zainstalowano nowoczesny system monitoringu i bezpieczeństwa pożarowego z powiadamianiem akustycznym, przy czym – dzięki znakomitej akustyce obiektu – wskaźnik zrozumiałości mowy spełnia normy międzynarodowe. Również oznakowanie hali związane z bezpieczeństwem widzów jest czytelne dla osób na wózkach inwalidzkich i z wadami wzroku.

Wyróżnienia

W 2010 roku Hala Sportowo-Widowiskowa wzięła udział w konkursie „Polska bez barier 2009”, w którym zgłoszone obiekty oceniano pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. W konkursie tym, któremu patronował Marszałek Sejmu RP, Hala otrzymała nagrodę główną w kategorii Sport i rekreacja.